کد خبر: ۱۰۳۵۳۵
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۶/۲۳

چرا بیشتر ایرانی‌ها با بیمه‌عمر و سرمایه‌گذاری بیگانه‌اند؟

چگونه بیمه زندگی شویم؟

رضا کربلایی _ روزنامه‌نگار؛ همشهری
فرض کنید می‌خواهید بیمه زندگی بخرید و از مزایای آن بهره‌مند شوید اما همچنان تردید دارید. این تردیدها چیست؟ درصورت ورشکسته‌شدن شرکت بیمه‌گر تکلیف چیست؟ پاسخ این است که همه شرکت‌های بیمه‌ای زیرنظر بیمه مرکزی هستند که ضامن سرمایه‌های مردم است. کدام شرکت بهتر است؟ شاخص‌ها متفاوت است و بهترین راه برای انتخاب، دقت در رتبه‌بندی شرکت‌ها از حیث شاخص توانگری مالی، میزان سود‌دهی، شفافیت مالی و البته مشورت گرفتن از کارشناسان خبره است.
چگونه بیمه زندگی شویم؟

به گزارش دنیای بانک و بیمه، شهروندان کشورهای پیشرفته خیالشان راحت است که وقتی بازنشسته می‌شوند، نه‌تنها نگران معیشت خودشان نیستند بلکه از پس‌انداز روزهای جوانی و میانسالی‌شان بیشترین بهره را می‌برند  اما در ایران بازنشسته‌شدن آغاز دوران سخت معیشت است. مردمان کشورهای توسعه‌یافته بخشی از پس‌اندازشان را اندک‌اندک به خرید بیمه‌های زندگی اختصاص می‌دهند و در روزهای بازنشستگی از مواهب آن استفاده می‌کنند ولی ما ایرانی‌ها با این فرصت بیگانه‌ایم و حتی نسبت به مزایای آینده بیمه‌های زندگی اطمینان نداریم زیرا ما در اکنون زندگی می‌کنیم و دیگران آینده را می‌بینند. 
فرض کنید می‌خواهید بیمه زندگی بخرید و از مزایای آن بهره‌مند شوید اما همچنان تردید دارید. این تردیدها چیست؟ درصورت ورشکسته‌شدن شرکت بیمه‌گر تکلیف چیست؟ پاسخ این است که همه شرکت‌های بیمه‌ای زیرنظر بیمه مرکزی هستند که ضامن سرمایه‌های مردم است. کدام شرکت بهتر است؟ شاخص‌ها متفاوت است و بهترین راه برای انتخاب، دقت در رتبه‌بندی شرکت‌ها از حیث شاخص توانگری مالی، میزان سود‌دهی، شفافیت مالی و البته مشورت گرفتن از کارشناسان خبره است. بیمه زندگی به چه کار می‌آید؟ بیمه‌گذاران از پوشش فوت بر اثر حادثه برخوردارند و می‌توانند از قبل مبلغی را به‌عنوان پوشش بیمه‌فوت تعیین کنند و مهم‌تر اینکه اگر فرد بیمه‌گذار  ازکارافتاده شود، شرکت بیمه موظف است تا پایان مدت قرارداد خودش حق بیمه را پرداخت کند و مزایای آن به بیمه‌گذار می‌رسد.
نفع بیمه زندگی به چه‌کسی‌ می‌رسد؟
وقتی شما بیمه‌نامه زندگی می‌خرید، در گام نخست خود بیمه‌گذار از مزیت‌های آن برخوردار است و البته می‌تواند در بیمه‌نامه قید کند که درصورت فوت، مزایای ناشی از سرمایه‌گذاری روی بیمه زندگی به چه افرادی با چه میزان درصد سهمی اختصاص یابد. تا حالا پیش آمده افراد برای دریافت وام با مشکل ضامن معرفی شوند و شاید بسیاری ندانند که به اتکای بیمه‌های زندگی می‌شود وام بدون ضامن گرفت. به این ترتیب که شرکت بیمه‌گر از طریق قرارداد با بانک‌ها تا 90درصد ارزش روز بازخریدی بیمه‌نامه می‌تواند بدون هیچ تشریفات قانونی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن وام بگیرد.
10شاخص مهم در انتخاب بیمه زندگی
اگر دنبال این هستید که بدانید بهتر است از کدام شرکت بیمه زندگی بخرید، باید به چند شاخص توجه کنید. رصد سود مشارکت در منافع شرکت‌ها در یک افق دست‌کم پنج‌ساله، به‌نحوی که شرکت بیمه‌گر طی سال‌های متوالی چه میزان سود را به‌عنوان مشارکت در منافع ناشی از سرمایه‌گذاری بین بیمه‌گذاران تقسیم کرده است، نشان می‌دهد که سود مشارکت در منافع طی سال گذشته در اکثر شرکت‌های بیمه‌ای بالای 20درصد بوده و البته شرکت‌های بیمه خصوصی سود بیشتری را تقسیم کرده‌اند. نکته اینجاست که هنوز سود قطعی مشارکت در منافع بیمه‌های زندگی شرکت‌ها در سال گذشته به‌طور کامل منتشر نشده اما مردم می‌توانند به شاخص‌های زیر دقت کنند.
  عملکرد شرکت بیمه عمر در بازار    سطح توانگری مالی و میزان سرمایه شرکت بیمه    نحوه پرداخت خسارت به مردم    ارتباط و حمایت از نمایندگان بیمه عمر شفاف‌بودن و وجود کمترین ابهام در طرح‌های بیمه   سابقه شرکت و سهم بیمه‌های زندگی آنها    میزان سوددهی در بیمه‌های زندگی  میزان فروش بیمه عمر مشتری‌مداری و ارتباط پس از فروش بیمه  نوع و نحوه پرداخت خسارت به مشتری
نگران هزینه‌های درمان نباشید
این روزها بسیاری دنبال خرید بیمه‌های تکمیل درمانی هستند، اما نگرانی اصلی بسیاری، هزینه‌های سرسام‌آور بیماری‌های خاص ازجمله سکته‌های قلبی و مغزی، جراحی باز قلب، پیوند اعضای اصلی بدن و انواع سرطان‌هاست. در بیمه‌های زندگی بخش قابل توجهی از هزینه این بیماری‌ها براساس حق بیمه پرداختی و شرایط تعیین‌شده در بیمه‌نامه از سوی شرکت‌های بیمه پرداخت می‌شود. نکته مهم اینکه برخی شرکت‌های بیمه حتی حاضر به پرداخت هزینه‌های پزشکی هم هستند و البته این مزیت شامل برخی فعالیت‌های پرخطر نظیر فعالیت‌های ورزشی پرش از ارتفاع و بدل‌کاری نمی‌شود.

سهم بیمه زندگی در شرکت‌های منتخب در 5 ماه نخست 1398ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ